Вони були немов вогонь та повітря. Марина Абрамович і Улай зустрілися в Амстердамі в 1976 році, в день свого спільного дня народження – і з цього моменту стали нерозлучними. Закохані, колеги, перформансисти, "двоголова істота", як вони самі себе називали.
Разом вони влаштовували виступи, де перевіряли на міцність один одного та публіку: то годинами сиділи пов'язаними за волосся, то розмахували цибулею зі стрілою, спрямованою прямо в серце Марини. Кохання, що межує з безумством – буквально.
Але колись закінчується. І як розлучитися, якщо ви не звичайна пара, а ікони сучасного перформансу? Звісно ж, епічно.
Як пише The Guardian, у 1988 році вони вирішили завершити свої відносини та спільну кар'єру походом назустріч один одному Великою Китайською стіною і зафіксувати це на камеру.
"Я не ламав і не тягнув у бус": як військові переконують ухилянтів мобілізуватися
Українцям оновили пенсійні виплати: хто отримає на пару сотень більше
Зупинила поліція – збирайте речі до війська: чоловіків почали ловити за новою схемою
Відразу у 9 областях пенсіонерам виплатять по 3 тис грн: хто саме отримав право на допомогу
План був романтичний: пройти по 2000 км, зустрітися, обійнятись – і одружитися. Але, як заведено, за п'ять років очікування від влади Китаю дозволу на проєкт все змінилося: почуття охолонули, стосунки випарувалися, довіра пішла тріщинами. Тож ідея "весільного перформансу" несподівано перетворилася на прощальну акцію.
Абрамович йшла зі сходу: гори, кісточки під ногами, драконові легенди у кожному селі. Улай – з пустелі Гобі, з плотом на овечих шкурах та ночівлями в печерах. Обом було важко, але щодня вони йшли – до центру, до фінальної зустрічі.
Через 90 днів вони зустрілися на провінції Шеньсі, більше за планом .
Абрамович дізналася, що у Улая роман із китайською перекладачкою. А після – 22 роки без слів, без зустрічей.
Чому не просто зателефонувати і сказати "все, ми розлучаємося"? Тому що це не їхній стиль. Їхній стиль — 2000 кілометрів перформансу.
Пізніше Абрамович стала суперзіркою сучасного мистецтва, співпрацювала з Jay-Z та Adidas. Улай пішов у тінь. Але їхня історія залишилася – як одне з найкрасивіших, дивних і сумних прощань в історії мистецтва.
І ось, через 22 роки мовчання, Марина Абрамович сидить у нью-йоркському MoMA. На виставці під назвою "Присутність художника" вона просто сидить за столом, без слів. Щодня по вісім годин, всього – 750 годин. Будь-хто може підійти, сісти навпроти неї і зустрітися з нею поглядом. Без слів. Без дотиків. Просто тиша та очі в очі.
Один момент привернув увагу всього світу і зібрав близько 20 мільйонів переглядів на YouTube - навпроти неї неочікувано сідає Улай. Вперше за 22 роки.
Вона розплющила очі – і побачила його. Він – у збентеженні, вона – у сльозах. Це було коротке, болісно-чесне "я тебе пам'ятаю". І, можливо, "я тебе все ще тебе кохаю. Але по-своєму. І нехай вже здалека.
Нагадаємо, 66-річна жінка стала мамою у 10 разів: "Якщо я можу міняти підгузки, чому б і ні?"
Раніше ми писали, що Макрон схвалює: 32-річний хлопець домігся кохання від 53-річної мами однокласниці, тільки подивися на цих голубків
Крім того, Знай.ua повідомляв, "Хотіла, щоб він відчув...": перед весіллям дівчина зробила улюбленому перевірку струмом